SBB

Legenda polskiego rocka wraca w swoim najsłynniejszym i najlepszym składzie! Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski tworzyli w latach 70. jeden z najbardziej rozchwytywanych zespołów w Europie Środkowej. Dzielili scenę z takimi legendami jak Mahavishnu Orchestra, Bob Marley, Soft Machine czy Colosseum II. Nagrywali płyty w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji. W drugiej połowie lat 70. byli jednym z najważniejszych przedstawicieli rocka progresywnego w Europie.

Dziesięć lat temu, w kwietniu 2014 roku, SBB wystąpiło po raz pierwszy w oryginalnym składzie po dwudziestu latach przerwy. Koncert na festiwalu Jazz nad Odrą, na który zjechali fani z całej Europy, potwierdził niezwykle wysoką formę zespołu i szybko pociągnął za sobą kolejne występy w Polsce i zagranicą. Trio prezentuje przekrojowy program, w ramach którego obok klasyków w rodzaju „Odlotu” czy „Memento z banalnym tryptykiem” prezentuje brawurowe improwizacje i tematy, które nie były prezentowane od lat 70.

SBB powstało – jako Silesian Blues Band – w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich. Po rocznej pracy pod własną nazwą muzycy zaczęli grać z Czesławem Niemenem jako Grupa Niemen. W 1974 roku wrócili do szyldu SBB i przez sześć lat byli najgorętszym polskim towarem eksportowym, podbijającym słuchaczy po obu stronach żelaznej kurtyny. Nagrali kilkanaście płyt, na potrzeby radia zarejestrowail kilkadziesiąt godzin premierowej muzyki. Powstałe wówczas utwory wywierały (i wciąż wywierają!) wpływ na młodsze pokolenia muzyków. Wielkim fanem grupy jest Steven Wilson (Porcupine Tree), uznając ich płyty za jedne ze swoich najważniejszych inspiracji. Muzycy formacji Opeth przy okazji jednego z koncertów w Polsce za wszelką cenę starali się doprowadzić do spotkania z zespołem i... zdobycia autografów członków SBB. 

Wiosną 2024 roku SBB świętuje pięćdziesięciolecie nagrania swojego debiutanckiego albumu. I wciąż szuka, burzy i buduje.

Józef Skrzek – śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, harmonijka ustna

Apostolis Anthimos – gitara, perkusja

Jerzy Piotrowski – perkusja 

SBB

Koncert SBB

19-05-24, godz: 22:30

Guitar City

Trójka muzyków, która zrewolucjonizowała polski rock. Sprzedali kilka milionów płyt i stworzyli całkiem nowy nurt w polskiej muzyce....
Artyści

Światowej klasy muzycy

Kontakt

Fundacja Fiducia

Ul. Dworkowa 2
43-300, Bielsko-Biała,
NIP: 679 319 32 89
REGON: 385 030 729
KRS: 00 0081 7648

Kontakt

Dział Sprzedaży
info@cavatinaguitarfestival.com, kasy@cavatinahall.pl
+48 790 551 588, +48 533 881 935

Cavatina Guitar Festival
15-19 Maja 2024
Bielsko-Biała, Polska

ORGANIZATOR

PARTNERZY STRATEGICZNI

PARTNERZY

WSPÓŁORGANIZATOR

PATRON HONOROWY

WSPÓŁORGANIZATOR GUITAR CITY

PATRON MEDIALNY